"Парламентът гласува амнистия, но не съвсем", отбелязва "Труд". Парламентът прие вчера Закон за амнистия - първият след 1990 г. насам. Амнистията ще обхване хората, извършили до 1 юли 2008 г. престъпление по непредпазливост, наказуемо с до 5 г. затвор.
Условието е деянията да не са извършени в пияно състояние и да няма причинени тежки наранявания или смърт. Парламентът отказа амнистия за извършителите на леки умишлени престъпления. Не се съгласи и от затворите да излязат осъдените, на които им остава по 1 година или 6 месеца. Отхвърлено бе и предложенито да се намали срокът на наказанието на затворници, излежали вече от 10 до 15 години. Вместо предвижданите 3000 човека, амнистията ще обхване около 300 души.
***
"Затягат дисциплината в училище от есента", съобщава "24 часа". Децата трябва да знаят едно - дисциплината се затяга от есента и трябва повече да учат и слушат. Това обяви вчера просветният министър Даниел Вълчев, след като правителството постигна съгласие предлаганата от него нова образователна структура да се отложи с година, тъй като може да свари неподготвени родителите и учителите. Новата структура предвижда основното образование да се получава след 7-и клас. Първият гимназиален етап ще е до 10-и клас и ще е задължителен. Вторият е до 12-и, след който ще се държат матури. Глоба от 100 лева заплашва родител, който не осигурява присъствие на детето си в час. Текстът, задължаващ ученика "да не носи религиозни символи", остава в проекта.
***
"МВР работи, за да пълни държавната касичка", коментира "Сега". МВР продължава да хвърля огромни усилия, за да напълни държавната касичка, като събира и налага глоби и наказателни лихми. Това потвърждават и последните финансови отчети, според които вътрешното ведомство е преизпълнило плановете, като е наложило такси и глоби за близо 100 млн. лева. Огласените цифри повдигат въпроса доколко тази работа е присъща за едно силово ведомство и нормално ли е за това да се използва такъв ресурс от хора със сравнително големи заплати. И не е ли основната работа на МВР да арестува бандитите, да предотвратява и разкрива престъпления.
***
"Службите, които слухтят - мирно пред конституцията", е анализът в "24 часа". Наскоро стана ясно, че повече от 330 хил. разпечатки от мобилни телефони за около 40 хил. лица са ползвани от МВР без разрешение на съда. За вестника Борислав Цеков, главен секретар на омбудсмана, подчертава, че конституцията изрично забранява да се накърнява не само тайната на кореспонденцията, но и на другите съобщения. Твърденията, че разпечаткита за проведени разговори с мобилен телефон имат само технически характер, са несъстоятелни. Защото данните, които те съдържат - с кого са проведени разговори - макар и да не разкриват съдържанието на самите разговори, позволяват да се направят изводи за кръга от лица, с които контактува един човек, за честотата на тези контакти и пр.
***
"Заменките на агроминистъра набъбнаха до 314", посочва "Сега". За по-малко от година, откакто е на поста аграрен министър, Валери Цветанов е благословил цели 314 замени на земи, а не както твърдяха от ведомството му - само 120. Това стана ясно след публикуване на последните списъци с фирми, получили
държавна земя благодарение на министерския подпис. Сделките се разследват от ДАНС заради подозрението, че хазната е ощетена заради занижени оценки. За част от тях се предполага, че са подписвани след датата, на която законът ги забрани.
***
"ДАНС уволни свой сътрудник заради участие в тв дебата", пише "Труд". Тошко Тодоров, икономически експерт на ГЕРБ, който участваше в дебата между премиера Сергей Станишев и кмета на София Бойко Борисов, е бил отстранен вчера като нещатен служител на ДАНС. Скандалът гръмна вчера, след като на "Позитано" 20 разбрали, че срещу премиера излязъл "човек от службата, която той създал". Тодоров е консултант в областта на данъчните измами. "Не съм член на ГЕРБ, за участието си в дебата предупредих ДАНС и те ми заявиха, че няма проблем", сподели Тодоров.
***
"На евроизборите може да има изненади", прогнозира Фатме Илияз, депутат от ДПС. В интервю за "Класа" тя подчертава, че изборите за ЕП, а после и за национален, ще бъдат изключително трудни, защото очакванията на българския избирател, във връзка с членството на България в ЕС, бяха много големи и тъй като те не можаха да се изпълнят докрай, съществува голямо разочарование.
Очакванията са ГЕРБ да е победител, но нещата зависят и от изборите за Европарламент, където има възможност БСП да се окаже първа политическа сила. В условия на глобална икономическа криза обществото повече се вълнува от политика и започва да се интересува от това кой ще управлява.
***
"Може да се стигне и до оставката на Мартин Димитров", казва в интервю за "Монитор" Димитър Димитров, депутат от ОДС. Той посочва, че не се знае много за анекса към споразумението между СДС и ДСБ, с който се разпределят водаческите места в листите. Д. Димитров е категоричен, че лидерът на СДС няма право да договаря или да подписва общи коалиционни листи. Председателят може да взема решения само след като Националният съвет му е дал изрично право за това. "Когато Мартин Димитров стана председател, каза, че ще има вътрешни референдуми по всички важни въпроси. Аз мисля, че това е един от най-важните въпроси във всяка една политическа партия. Фактът, че той не си е изпълнил обещанието, показва, че е пренебрегнал цялата партия, за да може да се постигне някакъв резултат, който според мен е виртуален", е позицията на Димитър Димитров.
***
"Не плащаме за места в коалицията", обявява от страниците на "Труд" Красен Кралев, заместник-председател на "Новто време". По негови изчисления "Новото време" има възможности за над 50 хилиляди гласа подкрепа, които могат да привнесат в коалицията. СДС и ДСБ от своя страна имат над 250 хиляди гласа. Ясно е кой каква електорална тежест има и е ясно, че всеки трябва да получи толкова места, колкото гласове може да допринесе за коалицията. Всеки друг подход и водене на разговор с извиване на ръце ще доведе до невъзможност за съставяне на широк формат дясно споразумение.
***
"Правителството раздаде 400 млн. лева само за час", е водещо заглавие в "Сега". Правителството демонстрира завидна бързина и само за час вчера успя да разпредели 400 млн. лева. 160 млн. лева от тази сума отиват в общините за проекти. 45 млн. се дават на военното министерство, за да купи жилища. 30 млн. ще вземе пътната агенция за изграждане на автомагистрала "Тракия". На екоминистерството се дават над 5 млн. лева, за да се разплати за конкурс на тема чиста околна среда. 15 млн. се дават на програмата "Красива България" и на Социално-инвестиционния фонд към социалното ведомство. 100 млн. лева са предвидени за разплащане на проекти по ФАР, които бяха спрени от Брюксел, и още 100 млн. на фонд "Земеделие" за добросъвестно изпълнени проекти по САПАРД. Парите са от престректуриране на минстерските бюджети, от различни програми към финансовото министерство и от централния бюджет.
"Най-лесната и бърза икономия е чрез креативността", е озаглавено интервюто в "Дневник" с Красимир Гергов, председател на Асоциацията на рекламните агенции. Той определя, че от август м.г. рекламният пазар в България е започнал да усеща кризата и финалният резултат е само 9% ръст за 2008 г. Повечето
рекламодатели съкращават точно тези 20%, които правят агенциите печеливши. Резултатът от част от свиването на бюджети ще се усети през третото-четвъртото тримесечие. Ако кризата в България ще е най-силна юли-август, нивото на рекламните инвестиции спрямо 2008 г. ще падне с 25-30%. Според Гергов ще има фалити на рекламни атенции, а рекламодателите ще търсят все повече обвързване на рекламните бюджети с конкретни резултати.
"Санкции за всеки ден без полица", е идея, представена пред "Труд" от заместник-предеседателя на Комисията за финансов надзор /КФН/ Ралица Агайн. Тя потвърждава, че през последните месеци обхватът на застраховката "Гражданска отговорност" е намалял сериозно. В тази връзка ще бъде създадена работна група от КФН, МВР и правосъдното министерство, която до 10 април да предложи законодателни мерки за подобряване на контрола. Възможно е шофьорите без "Гражданска отговорност" да се глобяват за всеки ден без полица, а не само когато са хванати на пътя. Обмисля се санкцията да се плаща от водача при сключване на следваща застраховка.